Czy płytę meblową można zalaminować?

Płyta meblowa daje nieograniczone możliwości tworzenia mebli według indywidualnych projektów, wymiarów i potrzeb. Dzięki niej można zapewnić sobie na przykład wyposażenie całego biura w odpowiednie meble, które będą oryginalne, wygodne, trwałe, stylowe i do tego niedrogie.

Wiele osób wzbrania się przed meblami wykonanymi z płyty meblowej, gdyż urzeka ich przede wszystkim ponadczasowy wygląd mebli z litego drewna. Jednak koszt tego typu elementów wyposażenia może okazać się zbyt wysoki. Poza tym meble laminowane będą bardziej przystępne cenowo i dobrze dobrane pozwolą cieszyć się odpowiednim poziomem trwałości, który będzie potrzebny.

Laminat to wyjątkowy materiał. Przede wszystkim jest trwały, niedrogi, a do tego niesamowicie konfigurowalny. Laminat powstaje w wyniku sprasowania warstw wytrzymałego papieru ze związkiem (zwanym melaminą), który w krótkim czasie twardnieje zamieniając się w żywicę.

W takim procesie powstaje solidny fornir, który następnie można pokryć całkiem cienką warstwą dekoracyjną. Niezaprzeczalną zaletą laminatu jest niewątpliwie to, że można na nim umieszczać dowolne wzory dekoracyjne. To znacznie zwiększa jego wartość estetyczną. Zazwyczaj na laminacie stosuje się jednak wzór naturalnych słojów drewna, jednak warto pamiętać, że możliwości są praktycznie nieograniczone. Na koniec nakładana jest warstwa bezbarwnej powłoki ochronnej.

Następnie laminat mocuje się do tak zwanego podłoża, który zazwyczaj stanowi płyta wiórowa lub pilśniowa będąca rdzeniem elementów. Taki zabieg dodaje mu struktury i wytrzymałości, a także tworzy produkt końcowy, który można będzie przekształcać w trwałe meble.

Każdy produkt laminowany jest odporny na działanie ognia, a czasem posiada także właściwości antybakteryjne. Dzięki temu laminat staje się naprawdę doskonałym wyborem dla obszarów o dużym natężeniu ruchu, takich jak na przykład poczekalnie w gabinetach lekarskich czy kancelariach adwokackich.

Laminaty są też łatwe do czyszczenia – wystarczy bowiem odkurzać meble wilgotną ściereczką z mikrofibry w regularnych odstępach czasu, aby utrzymać je w dobrym stanie. Tak długo, jak kawałki laminatu nie są umieszczone w bezpośrednim świetle słonecznym, będą nadal wyglądać jak nowe przez wiele lat.