Parkopreza: skąd bierze się wstyd przed wypróżnianiem?

Strach przed skorzystaniem z ubikacji w domu przyjaciela, wstyd przed pójściem do toalety w restauracji lub w pracy, a nawet trudności z wypróżnieniem się w podróży. Nie wiedząc o tym, możesz cierpieć na parkoprezę! Dowiedz się, czym jest to zaburzenie i jakie są związane z nim zagrożenia.

Czym jest parkopreza, czyli fobia przed wypróżnianiem się w innym miejscu niż w domu?

Podczas gdy wiele osób odmawia robienia “kupy” w miejscu pracy, inni są znacznie bardziej radykalni i nie biorą pod uwagę możliwości wypróżnienia się gdziekolwiek indziej niż w domu. Może to być bardzo problematyczne, gdy są w podróży lub w domu przyjaciela, a mają pilną potrzebę.
Podobnie jak parureza, znany również jako “zespół nieśmiałego pęcherza”, który odnosi się do niezdolności osoby do oddawania moczu w miejscu publicznym lub gdy w pobliżu znajdują się ludzie, parkopreza może być upośledzające, a nawet niebezpieczne w niektórych sytuacjach. Leczenie.

Jakie są konsekwencje zdrowotne niechodzenia do toalety?

Rzeczywiście, niechodzenie do toalety może prowadzić do powikłań, które nie są pozbawione ryzyka dla zdrowia. Nieregularne oddawanie moczu powoduje zastój moczu w pęcherzu, co stanowi idealne miejsce do namnażania się mikrobów. Może to w końcu prowadzić do zakażeń dróg moczowych, takich jak nawracające zapalenie pęcherza moczowego.
Jeśli chodzi o stolce, z wyjątkiem przewlekłych zaparć, ciało jest dobrze przygotowane: odbytnica odbiera stolce i wysyła sygnał do mózgu, wskazując, że nadszedł czas, aby udać się do toalety.
Ale w przypadku parkoprezy, nawet jeśli mózg otrzymuje wiadomość wskazującą, że wypróżnienie jest bliskie, fobia przed pójściem do toalety w innym miejscu niż w domu przejmuje kontrolę i prowadzi do niemożności wypróżnienia się, nawet jeśli jest to pilne.
Wstrzymywanie się z jedzeniem może więc spowodować “wąskie gardło” w układzie trawiennym i doprowadzić do problemów trawiennych (skurcze, bóle w podbrzuszu itp.). Dodatkowo długotrwałe “trzymanie” stolca powoduje jego twardnienie i sprzyja problemom z zaparciami, a sam proces defekacji może być bardzo bolesny i prowadzić do krwawienia.

Parkopreza — skąd bierze się ten wstyd?

Kilka badań na ten temat wykazało, że kobiety są bardziej narażone na parkoprezę niż mężczyźni, którzy są bardziej dotknięci parurezą. Według badań to zaburzenie defekacji jest rzeczywiście zaburzeniem psychologicznym. Zarówno parureza , jak i parkopreza zostały uznane za zaburzenia lęku społecznego.