Pokrzywka cholinergiczna: jak ją rozpoznać i jakie są sposoby leczenia.

Pokrzywka cholinergiczna stanowi 10% pokrzywek. Wyzwala się po intensywnym wysiłku, silnym ogrzaniu lub zewnętrznej stymulacji fizycznej. Jak ją rozpoznać i jakie są sposoby leczenia?

Pokrzywka cholinergiczna: definicja.

Pokrzywka cholinergiczna jest szczególną postacią pokrzywki, która jest wywoływana głównie przez zjawiska fizyczne i mechaniczne: ciepło, tarcie, ucisk, kontakt. Nierzadko pojawia się po intensywnym wysiłku fizycznym, joggingu lub długim spacerze w słońcu. Stymulacja zakończeń nerwowych w skórze będzie stymulować degranulację komórek tucznych, co jest podstawowym zjawiskiem wszystkich pokrzywek.
Mastocyty są komórkami odpornościowymi, które są obecne wszędzie w organizmie. Są one własnym planem bezpieczeństwa ciała. Kiedy dzieje się coś nieprawidłowego, uwalniają one granulki zawierające histaminę i serotoninę. Te bronie spowodują następnie obrzęk skóry i błon śluzowych.

Objawy pokrzywki cholinergicznej.

Pokrzywka cholinergiczna powoduje krostki, czerwone plamy, obrzęk i swędzenie. Wysypka pojawia się głównie na górnej części tułowia i kończynach górnych. To trwa od 30 minut do trzech godzin po prowokacji, zwłaszcza po wysiłku fizycznym, który sprawia, że bardzo gorąco.
Jeśli sytuacja na ogół szybko wraca do normy, należy zachować ostrożność w przypadku niektórych osób o korzystnym podłożu, cierpiących na przykład na astmę lub egzemę. Pojawienie się pokrzywki cholinergicznej może następnie prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który jest częstszy w przypadku tego typu pokrzywki. Dlatego należy zachować ostrożność i natychmiast wziąć zimny prysznic, aby uniknąć zbyt dużej ilości tych produktów degranulacji komórek tucznych w organizmie.
Jeśli osoba ma swędzenie na skórze głowy, podeszwy stóp, dłonie i jest nagle zimno, to najlepiej zadzwonić po pogotowie lub zabrać osobę na pogotowie.

Jakie metody leczenia są dostępne w przypadku pokrzywki cholinergicznej?

W leczeniu pokrzywki cholinergicznej stosuje się przede wszystkim leki przeciwhistaminowe. Kremy nie są konieczne. Z drugiej strony , skóra musi być jak najszybciej schłodzona, aby wyciszyć stan zapalny i złagodzić swędzenie. Dobrym pomysłem jest również zabranie ze sobą leków przeciwhistaminowych na wypadek, gdyby sytuacja się powtórzyła. Można je również przyjmować profilaktycznie przed intensywnym wysiłkiem fizycznym.

Leczenie naturalne: leczenie pokrzywki cholinergicznej za pomocą homeopatii.

Homeopatia daje dobre wyniki w leczeniu pokrzywki cholinergicznej. Leczenie będzie działać zarówno na objawy, ale także poprzez leczenie tła. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem homeopatą, który będzie w stanie zidentyfikować stan pacjenta.