Łuszczyca skóry głowy

O łuszczycy należy wspomnień pięć najważniejszych faktów:

  1. nie jest zakaźna – nie można zarazić się łuszczycą od innej osoby , tym samym my też nikogo nie zarazimy.
  2. jest chorobą genetyczną autoimmunologiczną – co oznacza, że prawdopodobnie ktoś z naszej rodziny również na nią chorował. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie nie da się określić stuprocentowo powodu wystąpienia choroby. Dodatkowo to po prostu nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Komórki skóry namnażają się zbyt szybko, kilkakrotnie szybciej niż u zdrowego człowieka.
  3. jest chorobą przewlekłą – nie wynaleziono skutecznego leku na łuszczycę. Jednak dobrze dobrane leczenie może wyciszyć chorobę na jakiś czas.
  4. jest chorobą zapalną – co oznacza, że w naszym organizmie wystąpił stan zapalny.

Pierwsze objawy łuszczycy skóry głowy można pomylić z łupieżem. Jednak jeśli zaczniemy podejrzewać, że to jednak nie łupież, należy jak najszybciej skontaktować się z dermatologiem. Dlatego, że dobrze przeprowadzone leczenie i odpowiednia pielęgnacja mogą pomóc wyciszyć chorobę.

Istnieją również czynniki nasilają objawy. Ogólnie mówiąc, chodzi o niezdrowy tryb życia, a dokładniej o palenie papierosów, picie alkoholu i zażywanie innych używek, jak również nieodpowiednia dieta. Jednak poza tym wpływ na przebieg choroby mogą mieć również przyjmowane leki lub silny stres.