Jak poradzić sobie z jesienną chandrą?

Jesienne klimaty pełne są barw i zmiennej pogody. Ma ona swoje uroki, które wiele osób docenia. Kiedy pogoda dopisuje można bardzo przyjemnie spędzać czas na dworze, z kolei gdy za oknem dżdżysta aura, wtedy można schronić się w przytulnym domu i też miło spędzić czas. Można jednak zauważyć, że o tej porze roku wiele osób boryka się z melancholią, smutkiem, chandrą a nawet ciężką depresją. Jest jednak kilka sposobów na to, jak pozbyć się tych dolegliwości.

Czym objawia się jesienna chandra?

Bardzo łatwo można zauważyć, że kogoś dotknęła jesienna melancholia. Taka osoba przede wszystkim jest mocno wyobcowana, ciągle chodzi zamyślona i nie orientuje się co się dzieje wokół niej. Ponadto osoba z jesienną chandrą stroni od towarzystwa, woli spędzać czas samotnie w swoim domu. Na jej twarzy widać smutek, zniechęcenie, zmęczenie. Tego typu osoby nie mają na nic ochoty, ani na pracę ani na zabawę. Najchętniej spędzały by całe dnie na spaniu. Osoby dotknięte depresją pogodową są bardzo nietowarzyskie, mogą też być przy tym opryskliwe i nie miłe dla swojego otoczenia. Ma to duży wpływ na ich relacje z bliskimi i na to jak postrzegają ich inni.

Skutki długotrwałej chandry

Depresja wywołana złą pogodą, zwykle długo nie trwa. Często wywołana jest ona faktem, że człowiek dopiero co grzał się w promieniach gorącego letniego słońca, a tu nagle musi się zmierzyć z nieustannym deszczem, zimnem i wiatrem, które uprzykrzają każdy dzień. Na szczęście złe samopoczucie wywołane zmianą pogody nie trwa długo i wraz ze zmianą pogody człowiek znowu czuje że żyje. Zdarzają się jednak sytuacje , gdy złe samopoczucie niebezpiecznie się przedłuża i zamienia się w podręcznikową depresję. To z kolei może być bardzo kłopotliwe i należy z tym walczyć. Skutkiem przedłużającej się chandry może być odsunięcie się bliskich i przyjaciół, samotny tryb życia a nawet niechęć co do dalszego egzystowania. A to już jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Sposoby na jesienną depresję

Jesień wcale nie jest taka straszna na jaką wygląda. Można w niej znaleźć mnóstwo zalet. Dlatego też w przypadku, gdy czujemy, że dopada nas jesienna chandra wystarczy zastosować kilka trików, które pozwolą uniknąć tej przykrej melancholii. Przede wszystkim trzeba korzystać z każdej ładnej pogody bez deszczu, jesień mimo, że chłodna, to jest też bardzo kolorowa. Kiedy tylko na niebie pokaże się słońce, warto się wybrać na spacer i nacieszyć oczy piękną o tej porze roku przyrodzie. Kolorowe liście na drzewach i pod nimi, grzyby w lasach, kasztany i żołędzie, to wszystko jesienne skarby, które od razu poprawiają nastrój. Nawet jeśli pogoda za oknem jest zła, to i w domu można przyjemnie spędzić czas. W cieple można pograć z rodziną w gry planszowe, pooglądać telewizję, poczytać dobrą książkę. Propozycji na to jak miło spędzić ten czas jest bardzo dużo. Słodkie leniuchowanie czy większe porządki, to wszystko odsunie od nas smutne i melancholijne myśli, które wywołują depresję.